Czym zajmuje się Agent FBI? Ile zarabia?

Agenci amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego są częstymi bohaterami filmów i seriali sensacyjnych. Ich działania wymierzone w kierunku niebezpiecznych przestępców mają na celu zadbać o szeroko pojętą sprawiedliwość i porządek.

Jaki jest dokładnie zakres obowiązków agenta FBI? Czym funkcjonariusze tego biura zajmują się na co dzień? Jakie wynagrodzenie otrzymują za swoją niebezpieczną pracę?

Czym zajmują się agenci FBI?

FBI powstało na początku XX wieku jako BOI, czyli „Bureau of Investigation”. Zadaniem tej organizacji miało być zapewnianie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Stanom Zjednoczonym. Działania instytucji wykraczały poza granice stanowe. Federalny charakter organizacji sprawiał, że przestępstwa ogólnokrajowe były przekazywane do funkcjonariuszy FBI.

Agenci FBI zajmują się szeroko pojmowaną przestępczością terrorystyczną, biznesową oraz handlem żywym towarem i wykroczeniami internetowymi. FBI działa na szerokimi polu zachowań kryminalnych. Przez to niemalże każda sprawa może zostać przekazana z rąk funkcjonariuszy „stanowych” do „federalnych”.

Kto może zostać agentem FBI?

Agenci FBI prężnie działają na terenie wielu państw Europy, jednak pełnoprawnym funkcjonariuszem może zostać jedynie osoba, która spełni wszystkie wymogi biura. Zalicza się do nich konieczność posiadania obywatelstwa Stanów Zjednoczonych, minimalny wiek 23 lat, posiadanie wykształcenia wyższego i prawa jazdy oraz stałe zamieszkanie (przez okres 3 lat) na terytorium USA.

Przyjęcie w szeregi Federalnego Biura Śledczego wymaga również zdania wymagających testów sprawnościowo-psychologicznych. Rekrutacja agentów FBI jest podobna do przebiegu działań w akademiach policyjnych, jednak charakteryzuje się większymi restrykcjami niż w przypadku departamentów policji stanowej. Samo wyemigrowanie do Stanów Zjednoczonych nie wystarcza zatem, aby móc „zaciągnąć” się do FBI. Pozwolić sobie mogą na to jedynie osoby z amerykańskim paszportem.

Ile zarabiają agenci FBI?

Funkcjonariusze FBI są bardzo dobrze opłacaną grupą zawodową w Stanach Zjednoczonych. Średnie zarobki agenta terenowego wynoszą blisko 55 tysięcy dolarów rocznie, co przekłada się na miesięczne wynagrodzenie w wysokości około 4500 dolarów brutto. Kwota ta jest podstawą, do której często dołączane są liczne premie i dodatki.

Agenci FBI mogą liczyć również na pełny pakiet emerytalny, płatne dni chorobowe i urlopy, a także uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego dla siebie oraz członków najbliższej rodziny.

Funkcjonariusze FBI na wyższych stanowiskach biurowych mogą pochwalić się jeszcze wyższym wynagrodzeniem, w wysokości około 80 tysięcy dolarów rocznie. FBI podlega bezpośrednio pod Departament Sprawiedliwości. Agenci pracujący w biurze są jedną z najbardziej szanowanych grup społecznych zza oceanem.

Jak wygląda działanie FBI w XXI wieku?

Wysokie pensje dla przedstawicieli Federalnego Biura Śledczego to tylko częściowa rekompensata za ryzykowną i wymagającą pracę, jaką pracownicy wykonują na co dzień. W ostatnich latach FBI działa prężnie w obrębie sieci internetowej. Chodzi o monitorowanie podejrzanych stron i forów. Agenci mają za zadanie ograniczać rozpowszechnianie się cyberprzestępczości i handlu na „czarnych rynkach”.

Dokładny zakres obowiązków poszczególnych agentów zależy już od specjalizacji funkcjonariusza, jednostki i wydziału do którego zostanie przydzielony i potrzeb kadrowych. Warto jednak pamiętać o tym, że wraz z rozwojem technologii FBI potrzebuje coraz więcej ekspertów do pracy specjalistycznej, natomiast znacznie mniej do działań terenowych.

Czy praca w FBI jest opłacalna?

Gwarantowane 50 tysięcy dolarów rocznie przez pierwsze 5 lat pracy w FBI to jedynie „wierzchołek góry lodowej”. Piastując wyższe stanowisko biurowe agenci FBI mogą liczyć na wynagrodzenie blisko dwukrotnie razy wyższe.

FBI zatrudnia również ogromną liczbę specjalistów w USA i poza granicami kraju. Nie są oni pełnoprawnymi agentami. Jednak wykonują pracę wywiadowczą lub techniczną, która polega w dużej mierze na dostarczaniu informacji do Federalnego Biura Śledczego. Również na terenie Polski najprawdopodobniej można znaleźć takie osoby. Ich dokładna ilość jest ściśle strzeżoną tajemnicą.

Zewnętrzni pracownicy FBI

Problematyczne jest również dotarcie do danych określających średnie wynagrodzenia, na które mogą liczyć zewnętrzni pracownicy FBI. Federalne Biuro Śledcze to ogromna korporacja, która za wszelką cenę chroni swoich podwładnych i informatorów. Pensje ekspertów w dziedzinie informatyki rozproszonych po całym świecie są najprawdopodobniej niższe niż wynagrodzenie przeciętnego agenta biura. Jednak można się domyślać, że jeden z najważniejszych departamentów w USA i tak przeznacza znaczne sumy na wynagrodzenia dla tych osób.

Agent FBI zarobki
Źródło: Pexels.com

Skąd wziąć dane o zarobkach Agentów FBI?

Warty uwagi jest również fakt, że w znacznej części dane o średnich zarobkach w FBI są praktycznie niemożliwe do potwierdzenia u źródła. Trudno zatem z pewnością orzec, że pensje te oscylują wokół takich kwot. FBI to jedna z największych instytucji tego typu na świecie. Nic więc dziwnego, że dokładne dane potwierdzające te lub inne sumy są pilnie strzeżone.