Czym jest zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu? Jak je uzyskać?

Wysokość naszego wynagrodzenia to zwykle prywatna informacja, którą nie musimy się z nikim dzielić. Są jednak takie sytuacje, w których przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach jest niezbędne. Jak pozyskać takie dane w formie dokumentu? Do czego przyda się on pracownikowi?

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu?

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach to nic innego jak dokument, który potwierdza, że dana osoba pracuje i pobiera z tego tytułu wynagrodzenie. Jego posiadanie konieczne jest do załatwienia różnych spraw.

Kiedy przyda się zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu?

  • Podczas ubiegania się o kredyt w banku (czy kredytobiorca będzie w stanie spłacać kredyt?),
  • w przypadku niektórych zakupów na raty (stała pensja traktowana jest jako gwarancja terminowej spłaty),
  • podczas zapisywania dziecka do przedszkola lub żłobka (pracujący rodzice nie są w stanie opiekować się dzieckiem, stała pensja zapewnia opłatę czesnego),
  • podczas rozprawy o alimenty (aby ustalić ich wysokość),
  • w czasie rozprawy rozwodowej,
  • w przypadku udziału w kursach dla pracowników oferowanych przez UE.

Jak uzyskać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach zawsze posiada pieczątkę oraz podpis osoby upoważnionej do jego wystawienia. W małej firmie zwykle jest to pracodawca/właściciel. Z kolei w dużych korporacjach sprawami zajmuje się dział kadr.

W internecie znaleźć można wiele formularzy, które mogą posłużyć pracownikowi jako wniosek. Są one podobne, różnią się szczegółami. Często zdarza się, że firma posiada gotowe do wypełnienia wnioski, ich szukanie nie jest więc konieczne.

Co powinno zawierać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

Informacje, które powinny znaleźć się w zaświadczeniu o zarobkach i zatrudnieniu nie są regulowane prawem. Jednak od lat dokument wystawiany jest na podobnych zasadach. Dobrze, jeśli pracownik od razu zaznaczy, jakie dane są mu potrzebne, tak by uniknąć potrzeby poprawy dokumentu.

Elementy zaświadczenia o zarobkach

Do niezbędnych elementów zaświadczenia o zarobkach należą:

  • informacje o firmie zatrudniającej pracownika,
  • dane pracownika (konieczny jest również pesel oraz miejsce zamieszkania),
  • zajmowane stanowisko,
  • moment rozpoczęcia pracy przez pracownika,
  • rodzaj i długość umowy,
  • wysokość wynagrodzenia pracownika.

Jeśli dla pracownika istotna jest informacja o pobieranym wynagrodzeniu, ważne by została ona podana w sposób dokładny. Często zdarza się, że pensja zasadnicza, to nie jedyne zarobki danej osoby. Aby więc dobrze uwzględnić premie czy dodatki, należy wyciągnąć średnią ze wszystkich środków pieniężnych, które pracownik otrzymał w ostatnich trzech lub sześciu miesiącach przed złożeniem wniosku.

W zaświadczeniu o zatrudnieniu i zarobkach mogą również znaleźć się uwagi o obciążeniu komorniczym firmy, w której pracuje dana osoba. Jeśli pracownik ubiega się o kredyt, a jego firma ma kłopoty finansowe, jego płynność jest zagrożona. Zawarcie takich danych w formularzu jest ważne głównie z punktu widzenia banku. Dla instytucji liczy się bowiem terminowa spłata.

Czy pracodawca ma obowiązek wydania zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu?

Temat zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu jest dość skomplikowany. Nie posiada on żadnych regulacji prawnych, w teorii więc pracodawca nie ma obowiązku wypełnienia formularza. W praktyce jednak odmowa wydania dokumentu może zostać przyjęta jako działanie na szkodę pracownika. W takich przypadkach zgłoszenie sprawy na drogę sądową kończy się pomyślnie dla pracownika.

Dane o zatrudnieniu – okres ważności i limit

Okres ważności zaświadczenia o zatrudnieniu również nie jest regulowany przez prawo. Często to instytucje, do których dana osoba potrzebuje dokumentu, ustalają jak długo jest on ważny. Umownie przyjmuje się, że jest to okres 30 dni. W niektórych przypadkach są to jednak aż trzy miesiące.

Nie ma limitu, jeśli chodzi o ilość zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach, o jakie można wnioskować. Jeśli dane o wartości wynagrodzenia potrzebna są nam kilkukrotnie w krótkim okresie, pracodawca nie powinien odmówić.

Dane o zatrudnieniu i zarobkach, a zaświadczenie o wysokości dochodu

Zaswiadczenie o zarobkach
Źródło: Pexels.com

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach to dokument, który wystawia pracodawca. Często jest on jednak mylony z danymi o wysokości dochodu, który dotyczy obrotów naszej firmy. Warto znać różnicę pomiędzy tymi dwoma pojęciami, aby uniknąć błędów podczas składania wniosku.

Rodzaj umowy oraz informacja o zarobkach to indywidualna sprawa każdego człowieka. Często jednak zdarza się, że ujawnienie tych danych odbywa się z korzyścią dla nas. Ujawnienie wysokości wynagrodzenia wpływa na możliwość otrzymania kredytu, a także zakupów na raty.

Dane o zarobkach zwiększają możliwość zapisu dziecka do przedszkola. Warto pamiętać, że w takich sytuacjach brak dokumentu nie będzie miał dla nas konsekwencji prawnych. Inaczej będzie w przypadku sprawy rozwodowej lub o alimenty. Zatajenie informacji o wynagrodzeniu w takiej sytuacji może skończyć się karą grzywny.