Czym zajmuje się ekonomista i ile zarabia?

Ekonomista jest specjalistą od badań rynku i finansów. Jego praca jest bardzo złożona. W trakcie wykonywania swoich obowiązków musi pamiętać o wielu ważnych kwestiach. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tej profesji, a także wysokością wynagrodzeń w branży ekonomicznej. Sprawdź, ile zarabia ekonomista.

Kim jest ekonomista?

Ekonomista możne wykonywać swoją pracę na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest bardziej teoretyczny, a drugi praktyczny. Teoretycy to badacze naukowi, zajmujący się dokonywaniem analiz makro i mikroekonomicznych. Ponadto często dzielą się swoją wiedzą z innymi, piszą różne artykuły, teksty naukowe itd. Teoretyków można także spotkać w programach telewizyjnych czy radiowych. I tam dzielą się swoją wiedzą np. na temat gospodarki kraju.

Działania ekonomistów teoretyków bezpośrednio wiążą się z działaniami praktyków. Ci zwykle są zatrudnieni w różnych przedsiębiorstwach lub mniejszych firmach. Ich głównym zadaniem jest przygotowywanie analiz, które będą potrzebne do prognozowania różnych zjawisk związanych z finansami. Dzięki staraniom praktyków ekonomistów można przygotować skuteczne strategie, które pomogą firmom się rozwijać.

Warto zaznaczyć, że tak naprawdę ekonomista to niezwykle szerokie określenie, które obejmuje specjalistów różnych branż, np. księgowych, pracowników banku, czy doradców finansowych.

Jakie konkretnie zadania należą do ekonomistów?

Można wyróżnić wiele zadań, które należą do obowiązków ekonomistów. Przede wszystkim przygotowują oni szczegółowe analizy systemów ekonomicznych. Prowadzą dokumentację dotyczącą finansów danej firmy. Także projektują szczegółowe strategie ekonomiczne dotyczące danego przedsiębiorstwa.

Ponadto ekonomiści mają za zadanie zaprojektować strategie ekonomiczną, która będzie dotyczyła konkretnych sektorów rynku. Na tej podstawie formułowana jest polityka zarządzania. Przewidywania ekonomistów opierają się na szczegółowych analizach i przyczyniają się do zwiększenia wydajności oraz obrotów przedsiębiorstw.

Można więc powiedzieć, że zależnie od miejsca pracy i stanowiska, zadania które stoją przed ekonomistami mogą być bardzo różne i złożone.

Zawody pokrewne do ekonomisty

Można wyróżnić kilka zawodów, których specyfika i charakter jest bardzo zbliżony do zadań ekonomisty. Wśród nich z pewnością znajduje się specjalista do spraw badań rynku, bankowiec, broker ubezpieczeniowy, kasjer bankowy czy zarządca funduszu.

Dziedzina ekonomii jest niezwykle rozległa i skomplikowana. Dlatego czasem w jednym miejscu zatrudnionych jest kilku specjalistów.

Jak zostać ekonomistą?

Aby móc pracować na stanowisku ekonomisty należy ukończyć właściwy kierunek studiów np. ekonomię, finanse i rachunkowość czy ekonomię menedżerską. W trakcie nauki student zostaje zaopatrzony w wiedzę dotyczącą zasad funkcjonowania runku.

Jak przygotować się do zawodu ekonomisty?

Aby jak najlepiej przygotować się do pełnienia przyszłego zawodu dobrze jest zdecydować się na naukę w szkole średniej o profilu ekonomicznym. Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę na drodze do bycia ekonomistą są szczegółowe kursy. Pozwolą one być na bieżąco ze zmieniającą się gospodarką, a także wypracują najważniejsze kompetencje. Ekonomiści muszą mieć rozwinięty zmysł matematyczny, a także posiadać umiejętność pracy pod presją czasu.

Jakie są zarobki ekonomisty?

zarobki ekonomisty
Źródło: Pexels.com

Zarobki ekonomisty mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od tego w jakim sektorze pracuje i na jakim stanowisku. Ekonomiści mogą pracować w firmach, które się znacznie od siebie różnią jeśli chodzi o branżę. Dlatego trudno jest cokolwiek porównać.

Analizując dane pochodzące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, można powiedzieć, że zarobki ekonomistów są naprawdę dobre. Ich mediana wynosi około 4 400 złotych. Wielu specjalistów w tym zakresie zarabia ponad 5 tysięcy złotych na rękę. Warto także zaznaczyć, że około 20% zarabia więcej niż 10 tysięcy.

Osoba która jest technikiem ekonomistą może liczyć na takie same zarobki jak ekonomista po studiach. Dobry pracownik zatrudniony w firmie, która działa z sukcesami jest w stanie osiągnąć bardzo satysfakcjonujące zarobki. Dodatkowo wypracować premię.

Gdzie znajdzie racę ekonomista?

Ekonomista może szukać pracy w takich miejscach jak banki, prywatne firmy należące do różnych sektorów, firmy ubezpieczeniowe czy instytucje państwowe. Możliwości jest naprawdę wiele. Każdy może rozwijać swoją ścieżkę zawodową w bardzo ambitny i satysfakcjonujący sposób. Zaczynając od stanowisk na niższym szczeblu, z biegiem czasu można otrzymać awans.

Ekonomista to bardzo ciekawy i interesujący zawód, który wiąże się z wieloma obowiązkiem. Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć pracę w wielu różnych firmach i przedsiębiorstwach. Ich zarobki mogą się od siebie różnić, zależnie od miejsca pracy i zajmowanego stanowiska. Warto pamiętać, że pracując na tym stanowisku nie należy poprzestać na zdobytej dotychczas wiedzy. Zaleca się, aby uczestniczyć w różnych kursach i szkoleniach, które pozwalają być na bieżąco ze zmianami na rynku.