Zarobki agenta nieruchomości – jakie są i od czego uzależniona jest ich wysokość?

Praca w branży nieruchomości jest kojarzona z dużymi prowizjami i zarobkami, które znacząco przekraczają średnią krajową. Okazuje się jednak, że wykonywanie zawodu agenta nieruchomości obarczone jest nie tylko dużą odpowiedzialnością. Także ryzykiem dużych wahań miesięcznego wynagrodzenia.

Od czego zależy płaca agenta nieruchomości? Jakie cechy należy posiadać, aby osiągnąć sukces w tej branży?

Na czym polega praca agenta nieruchomości?

Agent nieruchomości zajmuje się pośredniczeniem w transakcjach kupna i sprzedaży mieszkań oraz domów. Odpowiada on za techniczną stronę całego procesu. W proces ten wlicza się między innymi prezentacja nieruchomości potencjalnym nabywającym, kontaktowanie się z klientami w imieniu właściciela oraz eksplorowanie rynku w poszukiwaniu ciekawych ofert.

Osoba pracująca na tym stanowisku powinna doskonale orientować się w kwestiach prawnych. Istotne znaczenie ma również wcześniejsze sprawdzenie konkretnej oferty pod względem zapisów w księgach wieczystych, uzbrojenia działek w media oraz umiejętne eksponowanie zalet danej nieruchomości.

Decydując się na skorzystanie z usługi biura nieruchomości, sprzedający muszą liczyć się z prowizją, która jest równa określonemu procentowi od ogólnej kwoty najmu lub kupna. Pieniądze te są dla kupujących i sprzedających jedynie jednorazową opłatą za przyspieszenie procesu całej transakcji. Dla agentów nieruchomości jest to jednak bardzo często główne źródło dochodu. Dlatego udana sprzedaż jest dla przedstawicieli tego zawodu związana ze znaczną gratyfikacją finansową.

Jakie są zarobki agentów nieruchomości?

Zarobki większości agentów nieruchomości można podzielić na część stałą oraz prowizyjną. Do tej pierwszej kategorii zalicza się podstawę wynoszącą najczęściej około 3000 złotych brutto. Dotyczy to pracowników zatrudnionych na zasadzie umowy o pracę na zasadzie pełnego etatu. Nie oznacza to jednak, że osoby pracujące w tej branży nie mogą liczyć na większe dochody.

Wszystko zależy od sukcesu sprzedażowego konkretnego biura nieruchomości oraz indywidualnych transakcji zakończonych powodzeniem w danym miesiącu lub kwartale. Z tego powodu jednoznaczne określenie średnich zarobków w tej branży jest niezwykle trudne.

Według portalu wynagrodzenia.pl średnia zarobków w branży nieruchomości oscyluje pomiędzy 4200 a 6830 zł brutto miesięcznie. Warto jednak pamiętać, że badania rynku oceniające zarobki na tym stanowisku są przeprowadzane najczęściej na niewielkiej grupie respondentów. Podobnie jak w przypadku każdej innej branży handlowej, nieruchomości to część sektora usług, która charakteryzuje się znacznymi sumami obrotu pieniądza. Z prowizji opłacanych ze sprzedaży i kupna mieszkań znaczna część trafia do budżetu danej firmy, a zaledwie część otrzymują pośrednicy.

Cechy personalne przydatne na stanowisku agenta nieruchomości

Wykonywanie zawodu agenta nieruchomości to marzenie wielu osób. Jednak tylko nieliczna grupa chętnych posiada umiejętności pozwalające na pełnienie funkcji pośrednika. Większość biur sprzedaży nie wymaga od swoich przyszłych pracowników posiadania wykształcenia wyższego lub ukończenia specjalistycznych kursów.

Zdecydowanie wyżej cenione są tak zwane „umiejętności miękkie”. W przypadku agentów nieruchomości zalicza się do nich dobrą organizację pracy, wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne oraz zdolności negocjacyjne. W branży nieruchomości wiele aspektów i czynników ofert jest dostosowywana indywidualnie do klienta.

Dobry agent nieruchomości musi być świadomy potrzeb kupujących i sprzedających. Ta wiedza umożliwi modyfikowanie obecnej oferty w taki sposób, aby zarówno biuro nieruchomości, jak i obie strony umowy na tym zyskały.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Zarobki agenta nieruchomości
Źródło: Pexels.com

Istotne znaczenie w sukcesie sprzedażowym mają również takie cechy jak schludna prezencja i przyjazna aparycja. Najlepsi agenci nieruchomości doskonale zdają sprawę ze skuteczności niektórych sztuczek erystycznych. Dlatego chętnie je wykorzystują w swojej codziennej pracy. Pełne zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków agenta nieruchomości w relatywny sposób przekłada się na wysokość pensji, dlatego większość osób pracujących w tej branży to osoby energiczne i wykazujące się dużą motywacją do działania.

Praca w branży nieruchomości – czy warto?

Nie ma ściśle określonego modelu zarobków agentów nieruchomości. W zależności od wielkości firmy, lokalizacji rynku zbytu i charakterystyki klientów firmy zajmujące się nieruchomościami oferują swoim pracownikom stalą pensję lub wynagrodzenia opierające się w dużej mierze na prowizjach.

Praca w tej branży jest wymagająca. Codziennością jest występowanie kilkumiesięcznych okresów przestoju na rynku zbytu nieruchomości. Dokładne oszacowanie zarobków pracowników w tej branży jest praktycznie niemożliwe. Większość z nich otrzymuje wynagrodzenie przekraczające średnia krajową. Nie dotyczy to jednak wszystkich przedstawicieli tej branży. Według wcześniej przytaczanego badania około 25 procent respondentów otrzymuje niższą pensję niż 4200 zł brutto miesięcznie.