Kim jest adiunkt i ile zarabia?

Praca na uczelni nie jest związana wyłącznie z prowadzeniem zajęć dydaktycznych. Osoby zatrudniane na stanowiskach asystenta, adiunkta oraz profesora odpowiadają za szereg różnych obowiązków, dzięki którym instytucje mogą sprawnie funkcjonować. Większość z pracowników szkolnictwa wyższego zatrudnionych jest na stanowisku adiunkta.

Czym się charakteryzuje ta posada? Kto może zostać adiunktem? Jak prezentują się zarobki na tym stanowisku w porównaniu do innych pracowników oświaty?

Kim jest adiunkt?

Adiunkt jest jednym z czterech stanowisk, jakie każdy pracownik szkolnictwa wyższego może objąć w placówkach instytucji wyższych. Różnice pomiędzy poszczególnymi stanowiskami wynikają najczęściej ze stażu, jakim może pochwalić się dana osoba. W większości przypadków adiunkci są rekrutowani z grona asystentów. Natomiast w późniejszym etapie mogą ubiegać się o wyższe stanowiska. Na szczycie drabiny stanowisk w szkolnictwie wyższym znajdują się posady profesora uczelni (zwanego wcześniej „nadzwyczajnym”) oraz profesora zwyczajnego.

Zarobki adiunkta
Źródło: Pexels.com

Objęcie stanowiska adiunkta wiąże się z koniecznością posiadania tytułu doktora lub doktora habilitowanego oraz przedstawienia swojego dotychczasowego dorobku naukowego. Prezentację kandydata ocenia komisja rekrutacyjna, która ma za zadania wyłonić najlepszych adiunktów spośród chętnych.

Istotnym elementem procesu rekrutacyjnego jest również przedstawienie planu swojej pracy naukowej w najbliższej przyszłości. Uczelnia ocenia potencjał każdego z kandydatów. Kierując się konkretnymi wytycznymi może zadecydować o przyjęciu lub skreśleniu danej osoby z listy przyszłych adiunktów.

Za co odpowiada adiunkt?

Zarobki adiunkta są w dużej mierze powiązane z zakresem obowiązków, za które odpowiada w danej placówce. Przedstawiciele tego stanowiska nazywani są „pomocniczymi pracownikami nauki”. Bowiem sami nie posiadają kompetencji do decydowania o najważniejszych elementach procesu dydaktycznego w placówce.

Adiunkci prowadzą zajęcia dydaktyczne, nadzorują działalność studenckich organizacji naukowych i pełnią funkcję promotora dla przyszłych doktorów. Zakres obowiązków jest zależny również od charakterystyki danego kierunku lub wykonywanego zawodu. Dla przykładu – działalność adiunkta w obszarze nauk medycznych będzie się różnić od zakresu obowiązków adiunkta nauk prawnych.

Jakie wynagrodzenie otrzymuje adiunkt?

Wynagrodzenie dla adiunkta jest ściśle powiązane z liczbą przepracowanych godzin dydaktycznych. Wysokość pensji jest wprost proporcjonalna do ilości zajęć dydaktycznych, które odbyły się w określonym okresie. W większości przypadków adiunkci otrzymują za każde 45 minut zajęć ze studentami równowartość od 1,8 procenta do 3,6 procent z 4305 złotych brutto. Na wysokość otrzymywanej pensji wpływa również rodzaj posiadanego stopnia naukowego. W przypadku pracowników z tytułem doktora habilitowanego zarobki mogą być około 500 złotych wyższe, w porównaniu z pensją pracowników dydaktycznych z tytułem doktora.

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia adiunkta?

Rodzaj stopnia i tytułu naukowego nie jest jedynym aspektem, który wpływa na wysokość wynagrodzenia adiunktów w Polsce. Wśród premii dla pracowników dydaktycznych tego szczebla wyróżnia się też dodatek funkcyjny oraz premię za staż pracy.

W przypadku tego pierwszego kwota ta jest wypłacana osobom, które oprócz pełnienia podstawowych funkcji adiunkta w danej katedrze naukowej, są również odpowiedzialne za dodatkowy zakres obowiązków. Obejmuje on najczęściej zarządzenie praktykami studenckimi, nadzorowanie działalności organizacji uczelnianych oraz pełnienie funkcji promotora rozprawy doktorskiej.

Adiunkci mogą również otrzymać określoną premię za udział w podstawowych czynnościach prac komisyjnych lub zwiększenie obowiązków służbowych. Szczególnie częste jest zwiększanie poziomu wynagrodzenia wraz z czasem spędzonym na uczelni i stopniowym przejmowaniem zakresu obowiązków od bardziej doświadczonych pracowników.

Czy warto ubiegać się o stanowisko adiunkta?

Asystent, adiunkt i posady profesorskie to stanowiska pracy, o które mogą ubiegać się osoby z konkretnym stopniem naukowym. Praca dydaktyczna jest też bardzo często związana z możliwością prowadzenia własnych badań naukowych. Dlatego dla wielu adiunktów i profesorów prowadzenie zajęć dydaktycznych to tylko jeden z wielu aspektów zatrudnienia. Każdego roku na szkolnictwo wyższe przeznaczane są coraz większe sumy z budżetu państwa. Wpływa to również na wzrost średniej pensji większości adiunktów.

Dla większości pracowników pieniądze wypłacane za godziny spędzone na zajęciach studenckich są niewielką częścią całościowego dochodu. Praca adiunkta jest w Polsce dobrze płatna, zwłaszcza biorąc pod uwagę ilość dodatkowych stanowisk, które znajdują się na dobrze zorganizowanej uczelni publicznej.

Oczywiście w wykonywaniu tej pracy niezwykle ważne jest też odpowiednie podejście do obowiązków i powołanie do kształcenia kolejnych pokoleń. Praca na tym stanowisku jest wymagającym doświadczeniem, natomiast perspektywy z nią związane z pewnością wynagradzają złożoność i znaczną ilość obowiązków.